Elmas – Pırlanta Nedir?

Elmas Nedir? Pırlanta Nedir? Elmas ile Pırlanta arasında ne farklar vardır?

Mohs sertlik skalasına göre tabiattaki en sert maden olan ve aynı zamanda belli kriterlere bağlı olmak kaydıyla yeryüzündeki en değerli taş olan elmas, aslında pırlanta ile aynı şeydir. Elmas, bu değerli cevher, aslında karbon elementinin modifikasyon geçirmiş halidir. Pırlanta ise Elmas’ın faset sayısına bağlı olarak belirli bir kesim şekline verilen addır (Brilliant cut). Yani aslında ikisi aynı taştır. Elmas madenin adı, pırlanta ise elmasın belli bir şekilde kesilmiş halinin adı. Wikipedia’da elmas konusu detaylı incelenmiş.

Elmas Kesim mi  Gül Kesim mi?

Bu arada ülkemiz mücevher piyasasında elmas denilince, genelde pırlantanın daha sığ kesilmiş hali akla gelir (Elmas kesim). Aslında Elmas kesim olarak olarak kullanılan bu kesim şekli Gül Kesim‘dir (Rose Cut). Gül kesim hem ülkemizde hem de Avrupa’da yaygın olarak kullanılmış, popüler olmuştur. Gül kesim elmas, faset sayısı az olduğundan (ışığın kırılacağı daha az sayıda yüzey olduğundan) pırlanta gibi parlamaz.(Prlanta 57 faset’tir, gül kesim ise 6-12-18-24 faset olabilir) Daha az parlamasına rağmen son zamanlardaki “Nostalji” akımından dolayı son derece popülerdir.

Elmas – Pırlanta

Elmas, pırlanta kesim (Brilliant Cut) haricinde çok sayıda farklı şekilde kesilmiş olabilir. Oval kesim, prenses kesim, markiz kesim,….vs. Sentetik elmaslar, doğal elmaslar, elmas nasıl kırılır? vb merak ettiğiniz   pırlanta ve elmas hakkında çok sayıda sorunuzun cevabını elmas-pırlanta blog’da bulabilirsiniz. Blog’da ayrıca uluslararası mücevher sertifika firmaları (GIA, HRD, vs) hakkında bilgiler, elmas yüzükler, popüler pırlanta yüzük, kolye modelleri fotoğraf ve tanıtımları, mücevherlerle ilgili pratik bilgiler de mevcut.

Reklamlar

About elmassultan

Elmas Sultan Born in Vault 101
Bu yazı Pırlanta Hakkında içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s