Tria Yüzükler

Pırlanta tria yüzükler

Tria yüzükler ismini üzerindeki üç adet taştan alır. Tria latince üç (3) demektir. Tria yüzükler ingilizce’de three-stone rings, trinity rings veya trilogy rings olarak kullanılır.

Taşıdığı mana olarak tria yüzükler çiftin , evlilik ilişkisinin, dünü – bugünü – yarını ‘nı simgeler. Yaygın olarak kullanılan manası dün-bugün-yarın (geçmiş, bugün, gelecek) ‘dir. Ancak hristiyan dünyasında bazı insanlar tarafından tria yüzüğe dini manalar da atfedilmektedir. Yüzüğün üç taş taşıması (ve yaygın olarak ortadaki taşın kenardaki iki taşa göre büyük olması) , hristiyanlıktaki baba-oğul-kutsal ruh üçlemesini çağrıştırmaktadır. Trilogy Rings ismi de bu üçleme‘den gelmektedir.

Tria yüzüklerde her üç taşın karat ağırlıkları birbirine eşit olabileceği gibi, merkezdeki taş kenardaki iki taştan daha ağır da olabilir. Genellikle popüler olan tasarım, ortadaki taşın büyük, kenar taşların daha küçük olduğu modeldir. Taşların karat ağırlıklarının oranı konusunda tasarımcılar çeşitli formüller üretmiştir. En estetik, göze en hoş gelen oran konusunda birbirine çok yakın olmakla birlikte farklı değerler söylenmektedir. Da Vinci‘nin Altın Oran‘ı (Merkez taşın karat ağırlığının, üç taşın toplam karat ağırlığına oranı) bu konuda da çok iyi ve tasarımcıların bu konuda tavsiye ettikleri değerlere yakın sonuç vermektedir.

Tria yüzükler’in taşları pırlanta ise pırlanta tria yüzük olarak anılır. Yüzüğün madeni altın, gümüş, platin vs.. olabilir. Nişan yüzüğü olarak sıkça kullanılan bir yüzük modeli olmakla birlikte,  anneler günü, evlilik yıldönümü doğum gibi vesilelerle de hediye olarak alınabilir.

Bir önceki yazımızda Pırlanta Tektaş Yüzükler‘e değinmiştik. Tria Yüzükler‘den sonra bir sonraki yazımız büyük bir ihtimalle Pırlanta Alyanslar hakkında olacaktır.

Reklamlar

About elmassultan

Elmas Sultan Born in Vault 101
Bu yazı Evlilik, Tria içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Tria Yüzükler

  1. Iva dedi ki:

    wow, the ricg surely rocks…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s